top of page
Поиск
  • Фото автораiptolab

Використання формул при обчисленнях у таблицях. Створення формул.

Протоцька Ірина Володимирівна ­– викладач спеціальних дисциплін, спеціаліст вищої категорії Вищого спеціалізованого училища №11 м. Вінниці, старший викладач.

ПЛАН УРОКУ

Тема програми: Робота з формулами та функціями.

Тема уроку: Використання формул при обчисленнях у таблицях. Створення формул.

Мета уроку

Навчальна:

• навчити учнів створювати формули вручну, користуючись адресами комірок;

• навчити виправляти помилки, які виникають у формулах.

• формувати практичні навички роботи з електронними таблицями; сприяти формуванню знань про сферу використання електронних таблиць.

Розвиваюча:

• сприяти розвитку інформаційної компетентності, самостійності; розвивати логічне й образне мислення, творчу уяву учнів.

Виховна:

• формувати стійкий інтерес учнів до майбутньої професії засобами нових інформаційних технологій; виховувати уважність, акуратність та зібраність в роботі; сприяти формуванню навичок співробітництва.

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв’язки: математика, фізика, хімія.

Метод проведення: інструктивно-практичний.

Форми проведення: особистісний чинник, імітація, вправа «незакінчене речення», метод «мікрофона».

Наочність: опорний конспект, комп’ютерна презентація, картки з практичним завданням.

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Слово викладача (постановка проблеми: ЧИ ЗМОЖЕМО МИ БУТИ КОНКУРЕНТО- СПРОМОЖНИМИ НА РИНКУ ПРАЦІ?)

Сучасний працедавець у пошуках робітників ставить перед собою головну мету – співробітники повинні бути високоосвіченими, компетентними, володіти інформаційними технологіями, готовими до продовження освіти та постійного самовдосконалення.

Професія, яку ви обрали, пов’язана з використанням всіх сучасних технологічних досягнень, і в першу чергу – з роботою на ПК. Стрімке входження комп’ютерів в усі сфери життєдіяльності людини значно спростили доволі громіздкі та працемісткі процеси, пов’язані з підрахунками. Особливо вдало сприяють автоматизації табличні редактори.

Незабаром ви закінчите училище і будете влаштовуватися на роботу. Багато роботодавців пропонують пройти випробувальний термін або стажування, мета яких – перевірка практичних вмінь, ступінь адаптації робітника до певних виробничих умов.

В наш час стрімко розвивається сфера обслуговування та торгівлі. Працюючи з великою кількістю товарів чи надаючи певні послуги, потрібно постійно проводити розрахунки. І тоді комп’ютерні технології приходять на допомогу кожному.

Уявімо, що ви прийшли влаштовуватися на роботу у продуктовий супермаркет, в якому дуже великий асортимент товару. Дуже часто міняються ціни. Кожного дня потрібно здавати звіт про кількість проданого відділом товару та виручену суму. Чи можна автоматизувати свою роботу? Які у вас є пропозиції? (отримані відповіді доповнюються іншими учнями та викладачем).

Зараз ми вивчаємо електронні таблиці, одне із основних призначень яких – проведення обчислень. Обчислення в середовищі електронних таблиць Ехсеl здійснюються за допомогою введення формул, з використанням адрес комірок, що дає можливість швидкого перерахунку та зміни самої формули.

Пригадайте, на яких уроках використовується поняття формули (математика, фізика, хімія, біологія…). Можна сказати, що формула – це шаблон, в який ми підставляємо певні значення для проведення обчислень.

Тема нашого уроку: «Використання формул при обчисленнях у таблицях. Створення формул».

Мета: навчитися вводити та редагувати формули для обчислень, вміти знаходити та аналізувати помилки, що виникають під час роботи та виправляти їх.

Під час уроку ви отримаєте завдання, які будуть оцінюватися певною кількістю балів:

• виконання практичної частини – максимально 9 балів;

• командна гра – 1 бал;

• за активність на уроці добавляються відповідні бали.

3. Актуалізація опорних знань учнів

Перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу, пригадаємо, що ми вивчали на попередніх уроках (актуалізація опорних знань проводиться за допомогою інтерактивних методів).

Інтелектуальна розминка

Учні розгадують кросворд, який представлено у презентації.

1. Процес надання об’єктам певного вигляду.

2. …. заголовку, …. меню , … стану.

3. Визначається назвою стовпця та номером рядка.

4. Мінімальний елемент електронної таблиці.

5. Він є складовою робочої книги.

6. Вкладка формату комірок, де встановлюється формат виведення даних.

7. Вкладка формату комірок, де встановлюється верхній та нижній регістри.

8. Вкладка формату комірок, де встановлюється об’єднання комірок.

9. Має назву латинських літер.

10. Містить декілька виділених комірок.

11. Електронна ….

12. Що задає колір комірок?

13. Кожен документ у Excel називається …

14. Вкладка формату комірок, де встановлюється обрамлення комірок.

15. Група, де встановлюється кут нахилу тексту у комірці.

16. Вкладка формату комірок, де можна встановити заборону на внесення змін.

Інтерактивна гра «Вірю – не вірю»

На минулому уроці ми вивчали види адрес комірок та їх властивості. Давайте їх пригадаємо під час гри «Вірю – не вірю». Будуть звучати твердження, а ви відповідаєте вірите чи ні й обґрунтовуєте свою відповідь.

Є три види адресації. - ТАК ( абсолютна, відносна та змішана)

Абсолютна адреса складається з назви стовпця та номера рядка. – НІ (має знак $).

Відносна адреса складається з назви стовпця та номера рядка. – ТАК (наприклад А23, С56).

Відносна адреса редагується. – ТАК (модифікуються назви стовпців або рядків).

Абсолютна також модифікується. – НІ (посилання є сталим).

Змішана адреса модифікується тільки по стовпцях. – НІ (в залежності від того, де стоїть знак $).

У змішаній адресі модифікується тільки відносна частина. – ТАК.

Змішана адреса містить назву робочої книги. – ТАК (і назву робочого листа та самої комірки, які розділені !(знаком оклику)

4. Пояснення нового матеріалу

Формула електронних таблиць - це інструкція з обчислень, що є основним засобом аналізу даних.

Введення формул:

• Безпосередньо в комірку з клавіатури;

• З використанням «миші» для визначення комірок, що входять у формулу.

Правила введення формул:

• Формула починається зі знака «=»;

• У формулі не повинно бути пробілів, крім текстових;

• Якщо у формулах використовуються тексти, то вони беруться в лапки;

• Формула може містити: оператори, посилання на комірки, значення, функції й імена.

Для введення формули в комірку потрібно:

1. Зробити активною комірку, в яку буде введена формула (виділити її).

2. Ввести знак дорівнює (з клавіатури або натиснути на кнопку в рядку формул), що вказує програмі про подальше введення формули.

3. Виділити комірку, значення якої буде першим операндом у формулі. Можна також ввести адресу потрібної комірки вручну, але обов’язково в англійському регістрі.

4. Ввести з клавіатури знак математичної операції.

5. Виділити наступну комірку, значення якої буде наступним операндом у формулі.

6. Таким чином, вводиться потрібна формула. Після завершення натискуємо Еnter і результат обчислення виводиться у комірці.

Послідовність виконання операцій у формулі

При створенні формули потрібно звернути увагу на послідовність виконання операцій. Для простоти роботи у Excel зберігається такий пріоритет виконання операцій, що і в математиці (тобто операції в дужках, множення та ділення, додавання та віднімання). Якщо у формулі є дві операції, які володіють однаковим пріоритетом, то вони виконуються в порядку їх запису зліва направо.

Алгоритм зміни формули

Якщо потрібно змінити формулу, то:

1. Виділяємо комірку, у якій потрібно змінити формулу. Сама формула виводиться у рядку формул;

2. Переводимо вказівник «миші» у рядок формул і натискуємо ліву кнопку «миші»;

3. З’являється текстовий курсор і ми звичайними методами редагування знищуємо непотрібні адреси комірок або виділяємо потрібні.

4. Після натиснення кнопки Еnter результат нового обчислення з’являється у комірці.

Помилки у формулах, які найчастіше виникають

Якщо під час обчислення формули допущено помилку, то в комірку виводиться повідомлення про помилку, яке починається із символа «#». Excel виводить такі повідомлення про помилки:

#ДЕЛ/0! — спроба поділити на нуль або на порожню комірку.

#ИМЯ? — формула використовує неіснуюче ім’я (іноді адресу комірки вводять російськими буквами).

#ЗНАЧ! — помилка під час обчислення функції (наприклад, замість посилання на число в арифметичній формулі використовується посилання на текст).

• ####### — число не поміщається в комірку даного розміру, треба збільшити ширину комірки.

Алгоритм копіювання формул

У редакторі електронних таблиць є унікальна можливість копіювання формул, при цьому відносна адреса модифікується.

1. Виділити комірку, формулу якої ми хочемо скопіювати.

2. Навести вказівник «миші» на правий нижній кут виділеної комірки, щоб вказівник перетворився у чорний «плюс».

3. При натиснутій лівій кнопці «миші» виділити діапазон комірок, в які потрібно скопіювати

формулу.

4. Відпустити ліву кнопку «миші».

5. Застосування набутих знань.

Слово викладача.

Вам було продемонстровано, як за допомогою електронних таблиць можна автоматизувати обчислення, підвищивши при цьому якість виконаної роботи та суттєво зменшивши час на її виконання.

Як було сказано на початку уроку, вас взяли на випробувальний термін у продуктовий магазин. Перед вами поставили завдання провести деякі обчислення.

Тренувальна вправа

1. Завантажте редактор Excel.

Середній рівень (2 бали)

2. Відкрийте раніше створений файл Практична ___ (Робочий стіл).

3. Порахуйте загальну суму за кожною позицією товару (кількість * ціну).

Достатній рівень (3 бали).

4. Кількість вибуття товару 45% (кількість – 0,45 * кількість). Формат комірки ЧИСЛОВИЙ, 0 знаків після коми.

5. Порахуйте суму вибуття товару. Вона збільшується відносно ціни надходження на 7,5% (Ціна + 7,5% * Ціну).

Високий рівень (3 бали)

6. Додайте стовпець з назвою «ПРИБУТОК».

7. Порахуйте суму отриманого прибутку.

8. Додайте стовпець з назвою «ПДВ» та порахуйте суму ПДВ (20%), яку потрібно заплатити із ПРИБУТКУ.

Самостійна робота (1 бал) (повторення). Встановіть відповідний формат виведення даних у комірці.

6. Закріплення вивченого матеріалу.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Для закріплення вивченого матеріалу хочу запропонувати вам командну вправу «Незакінчене речення». У вас є «пелюстки», на яких є початок речення, а вам потрібно його закінчити. По черзі, передаючи по ряду основу, ви формуєте «ромашку». Потім передаєте її на інший ряд для перевірки (перевіряєте відповідний до вашого колір). Якщо відповідь буде неправильна, «пелюстку» виймаєте. Виграє та команда, де залишиться найбільше «пелюсток».

1) Ознакою введення формули є _________________________________

2) Щоб скопіювати формулу потрібно ____________________________

3) У формулі не повинно бути ___________________________________

4) Формула в електронній таблиці – це ____________________________

5) У формулі дії виконуються у наступному порядку ________________

6) Щоб змінити формулу потрібно _______________________________

7) Помилка #ДЕЛ/0! означає ____________________________________

8) Помилка #ЗНАЧ! означає ____________________________________

9) Помилка #ИМЯ? означає _____________________________________

10) Помилка ###### означає ______________________________________

11) Тексти у формулах __________________________________________

12) Формула може містити_______________________________________

7. Оцінювання учнів

Ви добре попрацювали сьогодні на уроці, і зможете себе оцінити. Перейдіть у вашій практичній роботі на аркуш оцінювання, введіть своє прізвище, кількість балів за відповідні завдання, а потім формулу для підрахунку. Ваша оцінка за урок _______ (оцінки відправляються на сервер).

8. Підбиття підсумків уроку.

На сьогоднішньому уроці ми навчилися працювати з формулами. Тепер, коли перед вами постане питання обчислення, ви зможете автоматизувати свою роботу. Отже, підведемо підсумки нашої роботи.

• Про що я дізналася на уроці?

• Що в мене вийшло найкраще?

• Де виникли проблеми?

• Підсумуйте отримані знання.

Висновок: Вивчаючи сучасні інформаційні технології, випускник навчального закладу може бути конкурентоспроможним на ринку праці!

9. Домашнє завдання

Опрацювати матеріали підручника Л.М. Дибкова ст. 124-125, О.Ю. Гаєвський §51 ст. 269-274

Інтернет ресурси:

• shop.link-club.info/page3.html

• distance.edu.vn.ua/books/excel/6.htm

• www.youtube.com/watch?v=B2J9dmOkPx4

• www.youtube.com/watch?v=VGfVD-tv9Po

• www.lessons-tva.info/edu/e-inf2/m2t2_4.html

Література:

1. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukr-soft.in.ua/243-hypercam-3211078-patch-2011pc-programa-dlya-zahoplennya-zapisu-dy-na-ekran.html

2. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.ws/15290527/informatika/suchasni_ informatsiyni_tehnologiyi_programno-tehnologichniy_kompleks_smart_board

3. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ime.edu-ua.net/em8/content/08tmdlca.htm

4. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://osvita.ua/school/method/technol/7069/

[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nachalka.com/node/1387

145 просмотров0 комментариев
  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

© 2023 by HEAD OF THE CLASS. Proudly created with Wix.com

bottom of page